Jak druk 3D usprawnia proces postawania makiet architektonicznych ?

 

Na przełomach ostatnich lat druk 3D rozwinął się do wysokiego poziomu. Stosowany jest już nie tylko w medycynie czy lotnictwie, ale z pomocą przychodzi także pracownią architektonicznym.

Podstawową zasadą druku jest tworzenie obiektu warstwa po warstwie. Po wykonaniu warstwy, głowica drukująca przechodzi na kolejną warstwę, i tak aż do ukończenia modelu.

Coraz częściej architekci chcą próbować nowych możliwości jakie daje im ta technologia.

Dzięki technologii addytywnej łączymy kilka ważnych czynników tj.: niski czas wykonania, wysoka precyzja, relatywnie niski koszt. Czasochłonne tworzenie makiet architektonicznych idzie w zapomnienie. Zastosowanie druku 3D daje nam możliwość uzyskania struktur/form niemożliwych do wykonania tradycyjnymi sposobami.

Wytwarzanie makiet

Wydruki można wykonywać praktycznie bezpośrednio z programów CAD oraz innych służących do modelowania w sposób tani i szybki.  Wytwarzane są złożenia architektoniczne, zespoły elementów lub pojedyncze elementy.  Makieta może być wykonana z jednolitego materiału, ale również z kilku różnych materiałów w różnych kolorach. Dużą zaletą jest możliwość szybkiego wprowadzania zmian zespołu projektującego czy narzuconych przez klientów.

modele_koncepcyjne_druk3d

Rys. 1. Przygotowane komponenty makiety do druku bezpośrednio z programu CAD

Utrzymanie wysokiej precyzji i powtarzalności

W zestawieniu modeli drukowanych z modelami architektonicznymi wytwarzanymi przez ludzi te pierwsze cechują się bardzo wysoką powtarzalnością. Co jest wysoce istotnym parametrem przy wykonywaniu drobnych poprawek projektowych , nie zaburzając całego konceptu wizualizacji.

 Wielkość nie gra roli

Drukarki 3D kojarzone są z desktopowymi urządzeniami, drukującymi elementy o niewielkich rozmiarach. Nic bardziej mylnego, w naszym parku maszynowym posiadamy również maszyny przemysłowe cechujące się dużo większym polem roboczym. Dodatkowo istnieje możliwość łatwego łączenia (klejenia) elementów w większe zespoły.

modele_druk3d

Rys. 2. Wydrukowane komponenty do stworzenia makiety.

Przykłady Druku 3D w architekturze

Zwieńczenie projektu architektonicznego czyli makiety wykonane z wyżyciem technologii druku 3D metodą FDM/FFF przez naszą firmę Jelwek. Prezentujące wszystkie waloru obiektu jakie chciał oddać projektant w swojej wizji. Do wydruku makiet został zastosowany filament ABS.

japonski_budynek_fdm

Rys. 3. Sklejony i pomalowany model.

model_koncepcyjny_starozytnosc

Rys. 4. Połączenie druku 3D oraz modelarstwa.